Forside Tag på udveksling Bliv værtsfamilie Come to Denmark Ven a Dinamarca YFU-Danmark Kontakt os Ansøg nu
 
YFU-Estland
Link til YFU-Estlands officielle hjemmeside på engelsk. - Bemærk ikke alle programmer nævnt på andre YFU-landes hjemmesider tilbydes af YFU-Danmark.

Ditte Henriksen var på udveksling i Estland i 1996/97.

Skolen

Estisk sangfestival

Dittes første værtsfamilie og Ditte (liggende) i stuen

På tur i Tallinn

En tur på landet

Her faldt det danske flag ned fra himlen i 1200-tallet i midten af Talinn, Estlands hovedstad.

 

Mit ophold i Estland 

Skolen
har en del rester fra den sovjetiske tradition. Man behandler lærerne med respekt, rejser sig op, når de kommer ind i kalssen og tiltaler dem "Lærer".

Der er slet ikke den samme diskussionsmoral som i den danske folkeskole. Nogle ældre lærere sværger stadig til udenadslære.

Skolerne har derudover en lidt mere social funktion end i Danmark. Der foregår fritidsaktiviteter som sport, tegning, kort etc. efter skole som man kan melde sig til.

I Estland er korsang og folkedans meget mere populært end herhjemme - også blandt de unge. Og hvis man smider sine danske hæmninger er det rigtigt sjovt at være med til.

Familien
Esterne er mere knyttet til deres familie end danskere. De unge mennesker bor ofte så længe som muligt hos deres forældre, som også er nødt til at understøtte dem gennem deres uddannelse.

Derfor har forældrene også mere at skulle have sagt over for de unge, og de unge respekterer forældrenes mening i høj grad.

Det estiske familiemønster er meget typisk. Moderen har ansvaret for at huset og familien fungerer og estiske mødre ser det som deres pligt at være pylrede.

Du får altid 1000 formaninger om at tage varmt tøj på, og hvis du ikke passer på vil de stopfodre dig med så meget, at du efter få timer vil kunne trille ned ad "Suur Munamagi" (Estlands højeste punkt).

Forældrene er godmodige og rare - det er deres pligt at hugge brænde, byde gæster på cognac og fortælle dårlige vittigheder som kun de selv synes er sjove.

Sm udvekslingsstudent vil du blive pylret om af både forældre og søskende. Det er dit job at vise, at du kan og vil klare dig uden helt så meget pylren, men at du stadig respekterer dine værtsforældres mening.

Venner
Hvis du er i gang med at overveje at tage til Estland som udvekslingsstudent, skal du være klar over, at du må gøre et stort stykke arbejde for at finde venner.

Du får din værtsfamilie "foræret" af YFU og de vil hjælpe dig fra starten. Et vigtigt mantra at gentage i Estland er: "De vil i virkeligheden gerne lære mig at kende".

For det vil de gerne, det finder man ud af, når man kommer lidt ind under huden på esterne. Men ved første øjekast kan det virke som om alle de unge i skolen er reserverede og har travlt med deres eget.

Det er fordi de er generte og ikke vil trænge sig på. De tror nemlig du har meget bedre ting at foretage sig end at tale med dem. Derfor er det op til dig at begynde at tale med dem.

Når først du har fået en ester som ven finder du ud af, hvad en rigtig ven er!

Sproget
Mange estere vil forsøge at tale dig fra at lære sproget! De kan virkelig ikke se, hvad du skal lære deres lille bitte sprog for, og desuden vil de gerne øve deres engelsk og tysk.

Ignorer dem. Sproget er nøglen til at forstå Estland og esterne, og det er ikke så svært som det lyder.

Ditte Henriksen, Estland 1996/97

Udenrigsministeriet om Estland
På udenrigsministeriets hjemmeside kan du læse de mere praktiske informationer omkring Estland. Klik her for at åbne Udenrigsministeriets landefakta om Estland

Programpriser
Se en samlet oversigt over priserne på YFU's udvekslingsprogrammer ved at klikke her.

Bestil materiale
Bestil vores trykte materiale her.

Dig, på udveksling?
Hvis du vil på udveks-ling, så kan du begynde på din ansøgning online allerede nu ved at klik-ke her eller på menu-punktet 'Ansøg nu'.